24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 24.03.2023 15:53

Дихаєш?

Значить це стосується тебе!

Туберкульоз – інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені.

Знайдіть хвилинку для свого здоров’я та пройдіть анонімне анкетування на туберкульоз - tbtest.phc.org.ua

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цей день вибраний не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії що спричиняє захворювання на туберкульоз.

Україна відноситься до країн , де туберкульоз - є досить поширеним захворюванням. В середньому щороку діагноз туберкульоз діагностують у 20-25 тисяч жителів України.

За часи незалежності вдалося впровадити низку сучасних перетворень для подолання туберкульозу – інноваційні методи діагностики, короткі режими лікування, пріоритезація амбулаторної моделі лікування з можливістю для пацієнтів продовжувати наповнене життя без ізоляції.

І якщо 2 останні роки головним бар'єром по виявленню і ліквідації захворювання була пандемія COVID-19, то сьогодні – ворожі злочинні дії російської армії

Через обстріли, бомбардування, атаки українські пацієнти залишаються без доступу до обстежень і лікування, піддається нищенню медична інфраструктура.

В таких умовах медична спільнота швидко підлаштовуються під нові реалії і робить все необхідне, щоб жоден з пацієнтів не був позбавлений перспектив одужання.

Сьогодні активовано принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі. Більше інформації за лінком https://bit.ly/3NdZGKN

Факти про туберкульоз:

1. Туберкульоз повністю виліковний (в арсеналі медицини є ефективні ліки проти цього захворювання).
  2. Лікування туберкульозу в Україні безоплатне (держава забезпечує лікувальні протитуберкульозні заклади всіма необхідними протитуберкульозними препаратами).
  3. На туберкульоз може захворіти будь хто.
  4. Туберкульоз – це не соромно
  5. Туберкульоз не передається через речі хворого.
  6. Народні засоби безсилі проти туберкульозу.
  7. Тривала ізоляція не обовязкова (лікування туберкульозу можливе не тільки стаціонарно а й під амбулаторним наглядом).
  8. Важлива вчасна діагностика туберкульозу (чим раніше виявлено захворювання, тим краще воно піддається лікуванню).
  9. Туберкульоз може вражати всі органи і системи, крім волосся та нігтів.

Більшість українців вважає, що туберкульоз це хвороба безпритульних або людей з нарко чи алкозалежністю. Натомість, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише у 8-10 % з них – у соціально-незахищених громадян.

Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання.

З метою уникнення зараження туберкульозом  провітрюй приміщення та дотримуйся правил особистої гігієни. Якщо ти кашляєш або чхаєш – обовязково прикривай рот рукою або серветкою і негайно звернись до лікаря.

До захворювання на туберкульоз призводить

ослаблений імунітет, що є наслідком:

1. залежності від вживання наркотиків, алкоголю, а також паління;
  2. різноманітних захворювань (ВІЛ/СНІД, гепатити);
  3. стресів та перевтомлень;
  4. низького рівня життя (тривала відсутність нормального харчування, відсутність домівки, бідність);
  5. великої скупченості людей у не провітрюваних приміщеннях.

Основні симптоми туберкульозу:

1. кашель триває понад 2-3 тижні;
  2. рясне потовиділення вночі;
  3. слабкість;
  4. безпричинна втрата ваги;
  5. температура вище 37оС без видимої причини, що триває понад тиждень.

Профілактика туберкульозу:

Ефективна профілактика туберкульозу – вакцинація БЦЖ.

Тому ще в пологових будинках, на 3-й день, немовлятам проводять щеплення проти цієї інфекції.

Методами раннього виявлення туберкульозу залишаються туберкулінодіагностика (проба Манту) серед дітей до 14 років, дорослим слід регулярно проходити медичне обстеження з флюорографією.

Лікар фтизіатр Наталія СТАШКІВ          З турботою про ваше здоров’я